niedziela, 25 maja 2014

Sernik na zimno z truskawkami





Uwielbiam ten czas, gdy na staraganach pojawiają się długo wyczekiwane truskawki. Przygotowywanie wypieków z ich wykorzystaniem sprawia mi wiele przyjemności :) Dziś przedstawiam Wam klasyczny sernik na zimno z ukrytymi w środku całymi truskawkami i delikatnym musem truskawkowym na wierzchu. Świetnie sprawdzi się podczas upalnych dni, gdy nie mamy ochoty uruchamiać piekarnika. 




Składniki na spód: (tortownica 22 cm):

120 g herbatników
60 g masła

Sernikowa masa:

400 g serka homogenizowanego
150 g gęstego jogurtu naturalnego
200 g śmietanki 30 lub 36 proc.
4-5 łyżek cukru pudru
3 łyżki żelatyny + 1/3 szklanki gorącej wody

Mus truskawkowy:

250 g truskawek
1 łyżka cukru pudru
1 galaretka truskawkowa

Oraz:

ok. 30 truskawek do środka sernika i 7 do ozdoby




Herbatniki kruszymy w melakserze. Przesypujemy do miski. Dodajemy roztopione masło i mieszamy. Wykładamy na dno tortownicy i wyrównujemy. Wkładamy do lodówki. Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i odstawiamy do częściowego ostygnięcia. Śmietankę ubijamy na sztywno, następnie dodajemy partiami serek homogenizowany i jogurt naturalny, a na koniec cukier puder. Do wciąż ciepłej żelatyny dodajemy łyżkę sernikowej masy - mieszamy energicznie. Dodajemy jeszcze jedną łyżkę, a następnie dodajemy powoli zahartowaną żelatynę do masy. Wyciągamy tortownicę z lodówki. Na spód z ciasteczek układamy ok. 30 truskawek (patrz zdjęcie wyżej). Zalewamy następnie delikatnie masą serową. Wkładamy do lodówki do stężenia. 

Truskawkową galaretkę przygotowujemy w 250 ml gorącej wody. Odstawiamy do ostygnięcia. Truskawki na mus miksujemy w melakserze z dodatkiem 1 łyżki cukru pudru. Dodajemy do ostudzonej galaretki i mieszamy. Wylewamy na stężałą już masę serową i ponownie wkładamy do lodówki do stężenia. Przed podaniem sernik ozdabiamy połówkami truskawek. Smacznego! :)




35 komentarzy:

  1. piękne zdjęcia i świetny przepis! :D Zapisuję :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale musi być pyszny, nie mogę się napatrzeć na Twoje zdjęcia:)))

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest idealny, co tu dużo gadać ^^

    OdpowiedzUsuń
  4. Pyszota i pięknota ;-)!

    OdpowiedzUsuń
  5. Po prostu boski :) Dla mnie - idealny :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Serek waniliowy czy naturalny?

    OdpowiedzUsuń
  7. Mój serniczek właśnie chłodzi się w lodówce :) Nie mogę się już doczekać aż spróbuję! :)
    Ps. To mój pierwszy sernik na zimno!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie mam nadzieję, że będzie smakować i debiut okaże się udany ;))

      Usuń
    2. Hej, to znowu ja :) Ciasto wyszło pyszne, ale... nie wyszła mi ta musowa galaretka :) Dodałam za dużo truskawek na jedną galaretkę i słabo stężało. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło... więc wyszedł mi sernik na zimno z musem truskawkowym ;) Pozdrawiam :)

      Usuń
  8. Ze względu na to, że uwielbiam truskawki wypowiem się pod tym wpisem, aczkolwiek muszę Ci powiedzieć, że każdy Twój przepis jest tak zachęcający, tak smaczny i z taką estetyką prowadzisz tego bloga, że tak na dobrą sprawę mogłabym te słowa zapisać pod każdą notką :) W każdym bądź razie sernik na zimno to moje popisowe danie w okresie maj-czerwiec, więc nie omieszkam i dzisiaj sobie zaserwować tych pyszności :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo, bardzo dziękuję za te słowa! :) Cieszę się, że blog się podoba :)
      Życzę w takim razie smacznego! :))

      Usuń
  9. Czy zamiast galaretki truskawkowej można po prostu użyć żelatyny? Jeśli tak to ile na te 250 g truskawek będzie wychodzić i czy efekt będzie ten sam ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, można :) Proszę wtedy skorzystać z przepisu na mus, który opublikowałam tutaj: http://www.czekolada-utkane.pl/2013/07/sernik-na-zimno-z-musem-truskawkowym.html

      Usuń
  10. Jest wspaniałe,robiłam pierwszy raz na spodzie z pieczonego biszkopta a dzisiaj robię wg. przepisu.Palce lizać.

    OdpowiedzUsuń
  11. Czy zamiast żelatyny można dodać śmietan fix'a? jeżeli tak to ile? do żelatyny nie mam już siły:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie można... Jeśli użyjemy składników w temp. pokojowej (a nie prosto z lodówki) to nie zrobią się grudki, gdy dodamy żelatynę :)

      Usuń
  12. Czy na tortownicę 24cm zmieniać proporcje czy po prostu zostawić i będzie odrobinę niższy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można i tak, i tak :) Jeśli zostawiamy tak jak jest w przepisie, trzeba jedynie zwiększyć proporcje na ciasteczkowy spód. Reszta będzie po prostu niższa. Proszę nie używać też zbyt dużych truskawek, by masa zdołała je pokryć. Pozdrawiam!

      Usuń
  13. przepis rewelacyjny, próbowałam też z jagodami - wyszedł bardzo dobry, a dzisiaj będziemy testować w roli głównej maliny :) na pewno będzie wspaniały. Zastanawiam się jakie jeszcze owoce będą dobre? Może ktoś ma pomysł np. z owoców bardziej egzotycznych (tak aby jesienią czy zimą można było zrobić to cudo).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło, że przepis się sprawdził :) Może zimą uda się ten sernik przygotować np. z brzoskwiń z puszki? :)

      Usuń
  14. Jadłam sernik zrobiony wg Pani przepisu tylko zamiast truskawek były maliny. Był przepyszny, do dzisiaj czuję smak w ustach :-). Gospodyni zdradziła mi , że korzystała z Pani bloga. Teraz ja zostanę Pani wierną fanką. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się niezmiernie, że trafiła Pani na mojego bloga :) Mam nadzieję, że stanie się dla Pani inspiracją :) Pozdrawiam serdecznie! :)

      Usuń
  15. Gratuluję. Ten sernik wygląda bardzo dobrze. Czy byłoby kulinarną przesadą spróbowanie dodanie do niego czekolady w jakieś formie? Na przykład w postaci wiórków?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można spróbować dodać do masy (będzie wtedy o smaku straciatella) albo udekorować w jakiś sposób na wierzchu.

      Usuń
  16. zrobiłam w sobotę. i dziś robie kolejny raz :) pycha :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Znów mamy sezon truskawkowy, Chciałam wypróbować czegoś nowego i tak na "fooderze" trafiłam ne ten przepis. Sernik nie dość, że oszałamiająco wygląda to jeszcze równie dobrze smakuje. Nie raz robiłam sernik na zimno. W tym przepisie najbardziej spodobało mi się dodanie jogurtu naturalnego. Rewelacja. Z pewnością często będę gościem na tym blogu. Pozdrawiam i dziękuję.

    OdpowiedzUsuń

Cześć! Miło, że zajrzałeś do mojego słodkiego królestwa, utkanego przede wszystkim z czekolady. Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie, spodobał Ci się przepis bądź po prostu chcesz zostawić po sobie ślad - pisz śmiało (tutaj albo na maila czekolada.ukane@gmail.com). Za wszystkie wiadomości ślicznie dziękuję i ślę każdemu wirtualny kawałek pysznego, czekoladowego ciacha! :)